Nerloth skrev:
Hehe, rolig text.

Den var så vitt jag kan se nästan helt korrekt, och det glädjer mig att se korrekt information komma från en förbudsivrare för en gångs skull.
Alltid roligt att stå till tjänst. Jag tror att ditt problem är att du inte riktigt inser att två personer kan studera exakt samma företeelse och ändå komma till dimetralt olika slutsatser, speciellt när det rör sig om något så komplext som samhällsvetenskap och juridik, vilket ju frågan om legalisering kan inordnas i. I rent biologiska och medicinska frågor är utrymmet för påverkan av personliga referensramar och ställningstaganden mindre.
Du har din uppfattning i legaliseringsfrågan, jag har min, det torde stå klart vid det här laget - men låt oss inte träta om den saken nu.
Nerloth skrev:
Lite fel på slutet dock, THC är inte det enda aktiva ämnet, det är en mängd andra ämnen (främst CBD och CBN) som också inverkar. Dessa förekommer i olika halter i sativor respektive indicor. Så dessa två arter ger visst olika rus.
Ähum - fann ett fel i felfinneriet

- sativa och indica är olika varianter av arten
Cannabis sativa, inte olika
arter. I vilka mängder förekommer de övriga ämnena? Är det signifikant skilda halter för att ge kliniskt påvisbar effekt (ja, förutom ren placebo då)? Såvitt jag minns så dominerar THC något i stil med >99% över övriga ämnen som kan tänkas ha effekt. Nu är ju inte halt detsamma som effekt, men jag är lite nyfiken.
Och om Swiss inte har något vettigare att bidra med än att kalla folk för diverse dumheter så kan vederbörande lika gärna hålla tyst. Det är en himmelsvid skillnad på knarkare, missbrukare och folk som tar sig en liten specialrök då och då.