Älva skrev:
Som sagt. Om den globala uppvärmningen ökar så får vi en ökad medeltemperatur och då torde väl golfströmmen spela mindre roll eller?
Ökad medeltemperatur... kanske. Men det
behöver inte betyda att vi i Sverige får varmare klimat. Medeltemperaturen på motsvarande breddgrad i Kanada kan öka, men frågan är om den ökningen (för varje breddgrad) kan kompensera för en försvagad golfström, som (kanske) skulle bli följden av ett minskat istäcke i arktis. Vissa forskare menar till och med att den ökade avdunstningen som ett varmare klimat i på låga och medelhöga breddgrader skulle medföra att mängden nederbörd i polarområdena skulle öka - och alltså öka jordens albedo (ljus- och värmereflektion). Detta skulle ge ett kallare klimat på högre breddgrader och ett varmare på lägre breddgrader - och en ökad skillnad i klimaten skulle också ge energirikare väder, dvs. oftare och hårdare extremväder som stormar, orkaner och översvämmningsregn.
Överhuvudtaget är termen "global uppvärmning" inte helt rättvisande - vad det handlar om är att energimängden i atmosfären ökar till följd av växthuseffekten. Det behöver inte visa sig som en allmännt höjd temperatur över hela jordens områden, vissa områden kan få lägre temperatur. Vad som däremot verkar säkert är att klimat kommer att ändras och att det kommer bli mer extrema vädersituationer.